Cuma Günü Neden Sela Okunur

12 Ekim 2012 admin 1 Yorum
Bu makaleler; yazmakta.com tarafından sizler için özenle seçilerek hazırlanmıştır. Rüya tabirleri, Trend Moda, Trend Elbiseler, Abiye Modelleri, Tatil Yerleri, Tatil Mekanları ve tüm konularda düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın..


Günü Okunur hakkında aradığınız bilgileri kapsamlı olarak bulabilirsiniz. Cuma Günü Okunmasının Nedeni


Cuma Günü Neden Sela Okunuyor

Cuma günleri okunan sala, peygamberimize getirilen salavatlardandır. Cuma günü salavat getirmek cumanın sünnetlerindendir. Cuma günü çokça salavat getirmeyi teşvik eden rivayetler vardır.

Cuma günü ve gecesi bana çokça salavat getirin. Her kim bana bir kere salavat getirirse Allah teala ona on kere rahmet eder.

Müezzin bu şekild esesli sesli sala okuyarak salavat getirmeyi ihtar etmektedir.

Kur’ân-ı Kerim’de bu anlamda şöyle buyurulur

Âllâh ve O’nun melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey mü’minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz. (Ahzab, 33/56).

Bu âyeti kerimeyle, Peygamberimize (asm) salât ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her Müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her Müslüman en kısa şekilde: “Âllâhümme salli alâ Muhammed.” (Allâh’ım, Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl.) diye salât getirir. ilgili ve genel bilgileri güncellenen sayfalarda kapsamlı olarak bulabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Yorum Yok

Bir Cevap YazınTrend Moda - Trend Elbiseler - Abiye Modelleri- Tatil Yerleri

image