Ayasofya Müzesi Özellikleri

19 Ekim 2012 admin Yorum Yok
Bu makaleler; yazmakta.com tarafından sizler için özenle seçilerek hazırlanmıştır. Rüya tabirleri, Trend Moda, Trend Elbiseler, Abiye Modelleri, Tatil Yerleri, Tatil Mekanları ve tüm konularda düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın..


Müzesi Özellikleri hakkında aradığınız bilgileri kapsamlı olarak bulabilirsiniz. Ayasofya Müzesinin Özellikleri nedir
Ayasofya Özellikleri


Ayasofya Müzesi Özellikleri


Ayasofya ilk olarak Konstantinus zamanında 390 yılında yapılmıştır. İlk yapı ahşap bir şekilde yapılmış ve tamamen yanarak yok olmuş. Bugüne gelmiş Ayasofya’ya ilk yapım çalışması imparator Iustinianus zamanında 532 yılında başlanmıştır. Kilise ibadete 537 yılında ibadete açıldı. Yapımında emeği geçen mimarlar Miletoslu İsidoros ve Trallesli Anthemios’tir. İlk adı büyük anlamına gelen “Megali Ecclesia”, bir sürede “Thea Sophia” olarak adlandırıldıktan sonra kutsal hikmet anlamına gelen “Hagia Sophia” adı verildi.

553, 557, 559 yıllarında yaşanan depremlerden sonra Mimar İsidoros tarafından restore edilmiş. Bu onarımdan sonra 896,986 yıllarında meydana gelen depremlerde büyük zarar görmüş ibadete kapatılmış. Değişiklikler yapıplarak 994′te ibadete açılmış. Haçlı seferlerinde yağmalanmıştır. Sebebi ise kaplamalarının sarı renkli olması ve insanların onu altın sanıp sökmeleri sonucu olmuş. Kilisedeki bir çok şey çalınmıştır. 14. yy’da tekrar ibadete kapandı ve 1354′te tekrar açıldı. 481 yıl boyunca Müslümanların ibadetine tanıklık etti. 1934 yılında Atatürk’ün emri ile ibadete açılmış. Camiye ise 1 haziran 1453 yılında çevrilmiş. Türk sanatından da çeşitli değişiklikler eklenerek onarımlar yapılmış. İlk olarak II. Mehmet tarafından ahşap bir minare yapıldıysada bir süre kullanılıp yerine tuğladan bir minare yapılmış. Saray kapısındaki minareyi II. Beyazıt yaptırdı. II. Selim tarafından inşa edilen Öteki iki minareyle birlikte dört tane oldu.

Ayasofya’nın avlusunda bulununan beş türbenin burada olması Ayasofya’ya nekadar önem veildiğini göstermektedir.

Caminin özellikleri

  • Yapı kareye yakın dikdörtgen
  • Büyük orta nekan, iki yan mekan, apsis, iç ve dış nartekslerden oluşan bölümler
  • Kubbesi 55 metre
  • yaldızlı geometrik bitkisel motifle
  • 9-12. yy’a ait Figürlü mozaikler
  • 2009′da 160 yıldır üstü örtülü Serafim adlı meleğin betimlendiği mozaik

Ayasofya Müzesi Özellikleri ilgili ve genel bilgileri güncellenen sayfalarda kapsamlı olarak bulabilirsiniz.Gelen Aramalar: ayasofya müzesinin özellikleriayasofya müzesi özellikleriayasofya müzesinin özellikleri nelerdirayasofya müzesi ve özellikleri


Benzer İçerikler

Yorum Yok

  1. melek diyor ki:

    Çağlayan karakolundaki 10 kişi ve yaralı 2 kişi topalm 12 kişi tem e devrdildi ve gözaltı yapıldı

Bir Cevap YazınTrend Moda - Trend Elbiseler - Abiye Modelleri- Tatil Yerleri

image